Erasmus+ / eTwinning - "All disease begins in the gut"

ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΠΑΛΕΡΜΟ

16 έως 18 Μαρτίου 2021, στο πλαίσιο του Erasmus / eTwinning έργου “All disease begins in the gut”, πραγματοποιήθηκε εικονική κινητικότητα στο Παλέρμο της Ιταλίας μέσω της πλατφόρμας Zoom. Στο πλαίσιο αυτής 15 εκπαιδευτικοί και 78 μαθητές από την Ελλάδα, την Ιταλία, τη Λιθουανία, την Πολωνία, τη Σλοβακία και την Τουρκία είχαν την ευκαιρία να λάβουν μέρος σε:

- ολοκληρωμένα παιχνίδια και δραστηριότητες σε διακρατικά δωμάτια
- διάλεξη / συζήτηση από τον καθηγητή MD Glammanco σχετικά με τα πρεβιοτικά και προβιοτικά
- διάλεξη / συζήτηση από τον καθηγητή Craxi σχετικά με την αλκοολική ηπατοπάθεια
- διάλεξη / συζήτηση των καθηγητών MD Picone και Teresa Fasciana, σχετικά με τον εθισμό στο αλκοόλ
- διαμορφωτική αξιολόγηση χρησιμοποιώντας την πρόκληση Kahoot στα θέματα που αναπτύχθηκαν κατά τη διάρκεια της κινητικότητας.

Στο τέλος οι μαθητές εξέφρασαν τα συναισθήματά τους και τα επεξεργάστηκαν σε ένα padlet board
και κατόπιν όλοι (εκπαιδευτικοί και μαθητές) αξιολόγησαν την κινητικότητα χρησιμοποιώντας φόρμες Google.
Η κινητικότητα έκλεισε με την επιθυμία να έχουν την ευκαιρία να συναντηθούν σύντομα και προσωπικά!

Από το σχολείο μας συμμετείχαν 12 μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί κ. Μυλωνά (ΠΕ88.04) και κ. Αυλωνίτης (ΠΕ88)