Διαπολιτισμική μάθηση και ετερότητα στο σύγχρονο σχολείο (σχ. έτος 2020-21)

ΣΚΟΠΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟΧΟΙ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Σκοπός του προγράμματος Διαπολιτισμική μάθηση και ετερότητα στο σύγχρονο σχολείο είναι να έλθουν οι μαθητές σε επαφή με τις έννοιες, το περιεχόμενο, τις βασικές αρχές και τους στόχους της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης, καθώς και με τα μοντέλα διαχείρισης της, κατανοώντας την αξία της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης και την επιτακτική εφαρμογή αυτής στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Οι μαθησιακοί στόχοι του προγράμματος είναι:

Σε επίπεδο γνώσεων

• Οι μαθητές να είναι σε θέση να ορίζουν την έννοια της διαπολιτισμικής μάθησης.

• Οι μαθητές να καταλαβαίνουν τις βασικές αρχές και τους στόχους της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης.

• Οι μαθητές να αντιλαμβάνονται την αξία της διαπολιτισμικής αγωγής και την επιτακτική εφαρμογή της στο σύγχρονο δημοκρατικό σχολείο.

Σε επίπεδο δεξιοτήτων

• Οι μαθητές να δύνανται να αναγνωρίζουν τα μοντέλα διαχείρισης της ετερότητας.

• Οι μαθητές να μπορούν να ξεχωρίζουν τις διάφορες διαπολιτισμικές ομάδες.

• Οι μαθητές να αντιληφθούν ότι η διαπολιτισμική μάθηση αποτελεί απαίτηση της πολυπολιτισμικής κοινωνίας που ζούμε.

Σε επίπεδο στάσεων

•  Οι μαθητές να είναι θετικά διακείμενοι απέναντι στη διαπολιτισμική μάθηση.
  • Οι μαθητές να είναι πρόθυμοι να έλθουν σε επαφή με τις διάφορες διαπολιτισμικές ομάδες και να προσπαθήσουν να τις κατανοήσουν.

ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ - ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΟΜΑΔΑ 1 - Εργασίες μαθητών

Οι κοινωνικές αρχές που διέπουν την διαπολιτισμική εκπαίδευση

Κοινωνικές Αξίες - Διαπολιτισμική εκπαίδευση