Έναρξη Σχολικής Χρονιάς 2023-2024 - Αγιασμός

Σήμερα 11/9/2023 στις 9:45 τελέστηκε ο Αγιασμός της έναρξης της νέας σχολικής χρονιάς 2023-24 από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη μας κ.κ. Ιερόθεο, παρουσία του π. Αθανασίου Μελισσάρη, καθηγητή του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας της Θεολογικής Σχολής Αθηνών, του νυν δημάρχου Ναυπακτίας και υποψηφίου δημάρχου κ. Γκίζα, του επίσης υποψηφίου δημάρχου κ. Κωνσταντόπουλου και του υποψηφίου περιφερειακού συμβούλου κ. Παϊσίου.

Αμέσως μετά την τέλεση του αγιασμού ο Σεβασμιώτατος ευχήθηκε στη Διευθύντρια για το νέο ξεκίνημά της και απηύθυνε έναν σύντομο λόγο προς τους μαθητές, αναφερόμενος στη λεγόμενη «δελφική μάχαιρα», ένα μαχαίρι κατασκευασμένο για πολλές χρήσεις (μαχαίρι, πριόνι, λίμα, σφυρί). Ο Αριστοτέλης ονόμαζε τη δελφική μάχαιρα «πτωχικήν», γιατί πίστευε ότι το όργανο το κατασκευασμένο για την εκάστοτε χρήση είναι κάθε φορά το πλέον κατάλληλο.Ο Σεβασμιώτατος επεσήμανε την σημασία που έδινε ο Αριστοτέλης στην εξειδίκευση και υπογράμμισε τον καταλυτικό ρόλο του Επαγγελματικού Λυκείου προς την κατεύθυνση αυτή.

Κατόπιν απηύθυναν σύντομο λόγο ο π. Αθ.  Μελισσάρης, ο δήμαρχος Ναυπάκτου κ. Γκίζας και ο υποψήφιος δήμαρχος κ. Κωνσταντόπουλος και μετά ακολούθησε μικρή δεξίωση στα Γραφεία του Συλλόγου Διδασκόντων, όπου δόθηκε η ευκαιρία για σύντομες συζητήσεις και συμπνευματισμό των παρευρισκομένων.

Οπτικοακουστικό υλικό μπορείτε να δείτε εδώ.